The Community School of Auchterarder

Life at The Community School of Auchterarder Life at The Community School of Auchterarder Life at The Community School of Auchterarder Life at The Community School of Auchterarder Life at The Community School of Auchterarder Life at The Community School of Auchterarder Life at The Community School of Auchterarder Life at The Community School of Auchterarder Life at The Community School of Auchterarder Life at The Community School of Auchterarder Life at The Community School of Auchterarder Life at The Community School of Auchterarder Life at The Community School of Auchterarder Life at The Community School of Auchterarder Life at The Community School of Auchterarder Life at The Community School of Auchterarder Life at The Community School of Auchterarder

Staff List

Senior Management Team

Mr D Lambert                 Head Teacher

Mrs W MacDonald         Depute Head Teacher, Primary

Mrs H Snedden              Depute Head Teacher, Primary

Mrs K Dalrymple            Depute Head Teacher, Primary

Ms M Bathgate               Depute Head Teacher, Secondary (Support for Pupils & Staff)

Mrs C McNally                Depute Head Teacher, Secondary (School Improvement)

Mr M Stewart                 Depute Head Teacher Secondary (School Improvement)

Mrs J Walker                   Business Manager

 

 


Primary

Mrs V Ferguson                                                          (Nursery)

Miss Katrina Wallace                                                  P1W

Mrs Ruth Marchbank                                                 P1M

Mr Craig Torrens                                                        P1T

Mrs Alison Gough                                                       P2G

Miss Michelle Bruce                                                   P2B

Miss Lauren Marchbank                                           P2/3M

Mr Sean Dowling                                                        P3D

Mrs Ruth Denholm/Mrs Lynne Perkins                  P3DP

Mrs Shona Vosser                                                      P4V

Mrs Lisa Straiton & Mrs Angela Shepherd             P4S

Mrs Alison Ritchie                                                      P5R

Mrs Vicki McColl                                                         P5M

Mrs Nicola Marshall                                                  P6M

Miss Emily McMoreland                                           P6Mc

Mrs Helen Milne & Mrs Judy Rodgers                    P6/7MR

Mr Quentin Dalrymple                                              P7D

Miss Katrina MacIver                                                 P7M

 


Secondary

Design & Technology

Mr D Welsh (PT)

Art

Ms C Brooks

Miss M Farquhar

Miss A Thomson

Miss M Bititci (Temp)

Computing

Ms L Robertson

Mr I Cameron

Craft, Design & Technology

Mr R MacFarlane

Mr R Forsyth

Mrs K Firth

 

English, Literacy & Communication

Mrs S Reedie, PT

Drama

Mrs S MacDonald

English

Miss C Coleman

Miss G Crook

Ms T Hannah

Mr S Ferguson

Religious & Moral Education

Mrs J Millar

 
Guidance

Mrs A Kesson, PT

Mr M Stewart/Mrs C Brooks, PT

 

Health, Food and Textile Technology

Mrs D Findlay, PT

Mrs J Towns

 

Mathematics. Numeracy, Business & Enterprise

Mr A Tomison, PT

Business Education

Ms M Cullen

Mathematics

Mrs S Caudrey

Mrs D McCarthy

Ms C McClelland

Mr B McKenzie

Mr R Cooper

 

Modern Languages

Mr J Hemmann, PT

Mrs A Merone

Mrs N Savage

 

Music

Mrs F Gillies, PT

Mr S Brown

Mr G Baillie (Guitar Instructor)

Mr W McMullan (Brass Instructor)

Ms L Paterson (Drums/Percussion Inst)

Miss M Rutherford (Piano Instructor)

Mrs E Waterston ( Woodwind Instructor)

Ms Z Perman (Vocal Instructor)

 

Learning Resource Centre

Mrs P Philpott, Senior LRC Assistant

Mrs A Walker, LRC Assistant

Janitors*

Mr C Allan, Facilities Co-ordinator

Mr J Banks

Mr N MacLean

Mr D Creelman

 
Physical Education

Mr F Urquhart, PT

Mr D Kinross

Mr P Shore

Mrs J Tramontanas

 

Science

Mrs J Anderson, PT

Dr A Marshall

Mr G Crawford

Dr A Smeaton

Mrs G Spalding

Miss E Platt (Temp)

 

Social Subjects

Mrs V Richmond, PT

Mrs M Campbell

Mr B Henderson

Miss S Muckalt

Miss S Barker (Temp)

Support for Learning*

Mrs K Nicol, PT

Mrs F Murchie

Mrs A McCormick

Mrs P Welsh

Miss R Flint (Temp.)

Mr N Anness

Ms C Appleyard

Pupil Support Assistants

Mrs A Ford

Ms J Gilbey

Mrs R Kane

Mrs J Kay

Mrs J Marshall

Mrs L McLuckie

Mrs L Milburn

Mrs G Miller

Mrs L Mitchell

Mrs J Nicolson

Mrs S Radley

Ms E Smith

Ms L Turner

Mrs S Warrington

Miss C Hayburn

 
School Office

Mrs L Findlay, Admin Assistant

Mrs J Urquhart

Mrs J Hainey

Mrs L Kerr  

Mrs B Thomson

Mrs R Waghorn

Miss S Doig

Senior Technician

Mr I Elliott

General Assistant / Auxiliaries

Mrs J MacLaren

Mrs S Davis

Mrs S Miller

Mrs H Tunn


Early Childhood Practitioners

Mrs L Baxter

Mrs A Leckie

Mrs D McNaughton

Miss J Montgomery

Mrs E Shepherd

Mrs G Watson

Play Assistants

Ms S Falconer

Mrs L Haworth
Classroom Assistants

Mrs S Miller

Mrs J Nicolson

Mrs H Leslie

 

Primary Lunchtime Supervisor

Mrs C Hanslip

Mrs H Leslie

 

Active School Coordinator

Mrs L MacKay

Community Link Worker*

Mrs M Campbell